Количка
ИЗЧЕРПАНО
Погребални практики в Родопите II-I хил. пр. Хр.

Погребални практики в Родопите II-I хил. пр. Хр.

  • Автор: Кисьов, Костадин
  • Издател Автоспектър
  • година 2009
  • Наличност: Изчерпан
  • 0.00 лв.

    Безплатна доставка при поръчки над 60.00лв. за България

Книгата е в много добро състояние

меки корици
224 стр
формат 295/210 мм
изд. "Автоспектър", София, 2009 г.

Монографията "Погребални практики в Родопите края на ІІ-І хил. пр.Хр." представлява дисертационен труд защитен през 1993 г. Поради финансови причини нейното публикуване не беше възможно на по-ранен етап. Съдържанието на дисертационния труд се публикува във вида, в който беше подготвен и защитен през 1993 г. Единствените корекции направени в текста касаят актуализацията на отделни публикации цитирани в използуваната литература. Трудът се базира основно на резултатите от археологическите проучвания на могилни и плоски некрополи; извършени в периода 1930-1990 г. на територията на бившия Смолянски окръг. В научно обръщение е въведен и интерпретиран неизвестен досега фактологичен материал от научния архив и фонда на Регионален Исторически музей Смолян.
Отделните археологически обекти и откритите находки са представени в каталога към дисертацията. Различните видове гробни и обредни съоръжения разгледани в каталога са илюстрирани в албум със съответния номер, отбелязан и в самия каталог.
Структурата на каталога представящ броя и основните характеристики на некрополите и гробовете в Родопите през късната бронзова епоха и I хил. пр Хр, е еднаква с използувания в дисертацията начин на описание, обобщаване и интерпретиране на погребалните практики.
Каталогът съдържа информация за землищата на 110 села, на чиято територия до 1990 г. са регистрирани и проучени 320 могили съдържащи 380 гроба, 18 безмогилни некрополи и около 1200 скални ниши и 65 скални гробници.
Селищата в чийто землища са разположени надгробните паметници са представени по азбучен ред, заедно с областните центрове, към които принадлежат. Най-често в околностите на отделните селища се намират по няколко надгробни обекти от разглеждания хронологически период, поради което в каталога са посочени наименованията на местностите, като всеки отделен обект (некропол, могила или гроб) притежава съответната номерация. Отделните обекти са локализирани възоснова посоката и разстоянието до съответното селище, в чието землище се намират.
В каталога всеки некропол се разглежда като отделен обект с неговите основни характеристики. Посочен е вида към който принадлежи съответния некропол - могилен или безмогилен (плосък). Броят на гробовете които оформят даден некропол е изразен чрез цифра, поставена в скоби. След тези два елемента е посочена геоморфологическата форма върху която е разположен съответния некропол и нейното изложение (ориентация) спрямо посоките на света. Заедно с това е посочена площта която се заема от некропола и разстоянието между отделните гробове. За селищата в чийто землища са провеждани комплексни археологически проучвания, чрез прилагане метода на регистрация на различните видове археологически обекти, е посочена културната среда на некрополите, изразена в наличието и връзката със селища, крепости или култови обекти от същия хронологически период.
При представянето на могилните некрополи всяка отделна могила е разгледана самостоятелно, с нейните основни характеристики и номерация получена от съответния проучвател. Външната, съвременна форма на всеки могилен насип е определена според формата на основата (хоризонталното сечение), която е в пряка връзка и зависимбст от броя на вторичните насипи, тяхното ситуиране и размери. Възоснова на този признак проучените до сега могилни насипи в Родопите се обособяват в две групи - могили с конусовидна форма, чиято основа е кръгла и могили с формата на елиптичен параболоид, чиято основа е елипсовидна.
Структурата на могилните насипи, като една от техните характеристики, е определена в зависимост от количеството и съотношението на пръстта и камъните които ги изграждат. Възоснова на този признак могилните насипи са обособени в три категории - земни (от хомогенна пръст, в която се откриват единични камъни), каменни и земно-каменни.
След определянето вида на съответния могилен насип, чрез изброяване, са посочени видовете допълнителни обреди извършени в насипите. Останките от тези обреди са разгледани обобщено в две групи - останки от гробни дарове и останки от поменателни церемонии, като е посочена дълбочината на която са открити и тяхното хоризонтално ситуиране. Към допълнителните обреди извършвани в насипите са причислени и вторичните гробове, като са посочени техните основни елементи, ситуиране и датировка. Когато вторичния гроб хронологически не е свързан с първичното погребение, в каталога се посочва само неговото хоризонтално и вертикално разположение и датировка.
Допълнителните обредни съоръжения открити в могилните насипи са представени в каталога чрез кратко описание на тяхното ситуиране, форма, размери, ориентация и датировка.
След разглеждането на основните характеристики на могилните насипи са посочени главните