Количка
Материалы для изучения Болгарии. Напечатаны по повелению Его Императорскаго Высочества Главнокомандующаго Действующею Армиею. Част 1. Выпуск II / Главнокомандващ действащата армия, 1877

Материалы для изучения Болгарии. Напечатаны по повелению Его Императорскаго Высочества Главнокомандующаго Действующею Армиею. Част 1. Выпуск II / Главнокомандващ действащата армия, 1877

  • Автор: Главнокомандващ действащата армия
  • Издател Печатано в типографии газеты "Стара -Планина"
  • година 1877
  • Наличност: 1
  • 950.00 лв.
  • 750.00 лв.

    Безплатна доставка при поръчки над 60.00лв. за България

Книгата е част от нашите Намаления 20-40% и това намаление не се комбинира с другите отстъпки и намаления на книжарницата. Безплатна доставка в България.

Книгата е в много добро състояние - декоративна ръчна подвързия от епохата, с щампован кожен гръб и ъгли, и релефни златни надписи. Безплатна доставка в България.

Рядко издание, предназначено за служебно ползване при подготовката на Руско-турската Освободителна война.

"Още на 30 април 1877 г., т. е. месец и половина преди завземането на Свищов, Черкаски командирова от Кишинев в Букурещ една особена комисия, състояща се от трима руси и трима българи (Найден Геров, Тодор Бурмов и Хр. Стоянов, по-късно и Станишев) със задача да събере и систематизира съществуващите в България закони и обичаи, без да се докосва до въпроса за бъдещото устройство на страната. Това е първата фаза в историческия метод. Черкаски снабди комисията с подробна програма за работа и със средства за издържането на едно периодично издание. Така се появи на света списанието «Mamepiaлы, для изученiя Болгарiи», издавано в Букурещ. Първата книжка от списанието излезе на 21 май 1877 г. и съдържаше в руски превод турските закони за вилаетите, за администрацията и полицията, за съдоустройството и за финансовите работи. В следващите четири книжки бяха събрани и обнародвани между другото: турските търговски закони, устройството на търговските съдилища, Ливанският устав от 1861 г., правилата за свободата на вероизповеданията и устройството на българската църква; Отоманският наказателен закон; Органическият устав за България, изработен от Цариградската конференция; законът за поземлената собственост; за земеделските каси, основани от Митхад паша; за народното образование и др. Също и етнографски материал. Тези материали не останаха мъртва литература — те бяха непосредствено използвани за съставянето на инструкциите по първоначалното административно и съдебно устройство на България. Това се вижда не само от съдържанието на инструкциите, но и от факта, че на много места в тях за повече подробности чиновникът изрично се препраща към определена книжка и страница на списанието." Из "История на Търновската конституция" от Любомир Владикин.

твърди корици

143 стр.

Подвързия: кожен гръб

Формат 180/120 мм