Количка
ИЗЧЕРПАНО
Писма от България / Евгений Утин, 2017.

Писма от България / Евгений Утин, 2017.

  • Автор: Утин, Евгений
  • Издател Абагар
  • година 2017
  • Наличност: Изчерпан
  • 0.00 лв.

    Безплатна доставка при поръчки над 60.00лв. за България

Книгата е в много добро състояние.

меки  корици 
319 стр.
формат 230/170 мм
изд. "Абагар", Велико Търново, 2017 г. 

Евгений Утин (1843-1894) е адвокат, публицист, военен кореспондент. Един от най-активните сътрудници на създадения в началото на 19-и век от Н. М. Карамзин „Вестник Европы”- най-популярното издание на руската либерална интелигенция. Като адвокат участва в известния Нечаевски процес и в редица други политически дела. След края на Френско-пруската война (1871-1872) заминава за Франция и изпраща кореспонденции за „Вестник Европы”. След завръщането си в Русия редовно сътрудничи и на основания от Леон Гамбета вестник „Republique franсaise“.
През 1877 г., когато започва Руско-турската война, Утин заминава за България и не само наблюдава, а и преживява изпитанията и несгодите. „С дълбоко сериозния си и искрен тон, с богатството на факти и с ярката жизненост на много наблюдения и изводи публикуваните във „Вестник Европм” и излезли по-късно в отделна книга „Писма от България” и до днес остават едва ли не най-поучителната книга за нашата последна война с турците”, пише публицистът Л. Слонимский в статия за Утин в Енциклопедическия речник на Брокхауз и Ефрон.
Евгений Утин е автор на десетки статии за Бисмарк и Вилхелм I, за Френската Трета република и Гамбета, за френската сатира и драма, за руския театър, за писателите Островски, Решетников, Салтиков-Шчедрин, Глеб Успенски и др. След „Писма от България” издава и книгата „Вилхелм I и Бисмарк” (1893). През 1873 г. книгата „Франция в 1871 г. Политически ескизи”, посветена на Френско-пруската война и Парижката комуна, е била забранена „заради твърде враждебно отношение към монархическото начало”. Умира на 50 години в имението си във Волинска област (днес в Украйна).
Тези непознати репортажи от войната се издават за първи път на български език.