Географска карта оригинал на България, Влашко, Сърбия, Румелия от Герардус Меркатор, ок. 1595 (1636)
- Автор: Герардус Меркатор
- Издател Военная типография
- година 1590
- Наличност: 1
Walachia Servia, Bulgaria, Romania Per Gerardum Mercatorem Cum privilegio
Оригинална географска карта - ръчно колорирана медна гравюра с декоративен картуш, рамкирана без никакво рязане на оригиналния картен лист, с паспарту и предпазно стъкло. Готова за подарък и колекция.
Медната плоча е изработена около 1595 г., а отпечатъкът е от 1636 г. Подробна и атрактивна карта на земите около Долен Дунав. Картушът* на картата, увенчан с османски полумесец и различни оръжия, подчертава политическия фон на картата, тъй като изобразените тук територии попадат в пределите на Османската империя на върха на нейната мощ в Европа.
Декоративна карта на района на южния Дунав, включително България, Румъния, Сърбия и Македония. Картата е изготвена от Герард Меркатор за Atlantis Pars Altera (1595 г.), публикувана посмъртно след смъртта на автора, под ръководството на неговия син Румолд Меркатор, от печатар в Дуисбург Албърт Купува. Състои се от шест части, публикувани преди това поотделно между 1589 и 1594 и включва 107 карти, всички с изключение на световната карта на Румолд, подписана от Жерар Меркатор. След това плочите са закупени от Йодокус Хондиус, който ги използва между 1606 и 1630 г. за своя Atlas Sive Cosmographicae Meditationes de Fabrica Mundi, като ги интегрира и актуализира със собствени „нови“ карти. Препечатки, редактирани от Йоханес Янсониус, също са на известните карти на Меркатор. Изданията на Hondius и Janssonius имат голям търговски успех. Картата е гравирана с типичните конотации на работата на Меркатор. Планините са подредени в концепция за планински район, а не за да посочват истински вериги или долини, и имат структура, която е малко по-различна по размер, но подобна по форма, с вертикални склонове и плоски върхове. Градовете са показани чрез повече или по-малко големи замъци, характеризиращи се с тънки и заострени покриви, подобни на шапка на магьосник. Atlas Contractus, издаден от наследниците на Lanssonius през 1666 г. Медна гравюра, в много добро състояние. JANSSON, J./ HONDIUS, H. [Амстердам, 1636] Walachia Servia, Bulgaria, Romania Per Gerardum Mercatorem Cum privilegio (надписът в долното поле, който идентифицира вариантът JANSSON, J./ HONDIUS - не е Bleau, която е много подобна но с името на печатаря Bleau в надписа).
Българските земи и покрайнини: Българските земи според тогавашната европейска представа са обозначени под името "Bulgaria". На юг Румелия е обозначена като "Romania". Това е - макар и само донякъде - справедливо, с оглед динамичните промени на нашата южна граница през столетията и множеството войни с Византия. Обичайно в българските територии са "северните половини" на Румелия и Тракия. Много интересен елемент е, че българските земи граничат с делтата на Дунав - нещо повече, в много емблематични карти от този период цялата делта влиза в територията на България.
* Картушът е декоративна рамка в орнаментиката. В Картографията картушите оформят декоративно поле с данните за картата: датировка; имената на автора и гравьора, имената на изобразените места, мащаб и др.
Герардус Меркатор (на латински: Gerardus Mercator, латинизирана форма на името: Герт Кремер) е фламандски картограф, известен с изработената от него карта на света в меркаторова проекция.
Хенрикус Хондиус (1597-1651) е холандски гравьор и картограф, член на видна картографска фамилия. Баща му Йодокус Хондиус също е гравьор и географ. Докато работи с баща си, Хенрикус играе важна роля в разширяването и преиздаването на атласа на Меркатор, публикуван за първи път през 1595 г. и преиздаден от Хондиус през 1606 г.
След смъртта на баща си през 1612 г. Хенрикус и брат му Йодокус Младши поемат бизнеса. Той създава собствен магазин през 1621 г., където продължава да издава нови издания на атласа на Меркатор. По-късно той си партнира със своя зет Ян Янсониус, за да продължи да разширява и публикува атласа на Меркатор, който ще стане известен като атласа на Меркатор-Хондиус-Янсониус. Роден и работил в Амстердам, той умира там през 1651 г.