Картина от Стефан Георгов - Зимен пейзаж с река Струма
- Автор: Стефан Георгов
- Издател
- година 1960
- Наличност: 1
Картина от Стефан Георгов Зимен пейзаж "Река Струма" - монографирана. Участвала в "Стефан Георгов 125 години - Юбилейна изложба 1-16 декември София хотел Анел, 2024 г." и включена в каталога. Каталогът е подарък при покупка на картината.
Картина със същото заглавие е била е отпечатана върху поканата на дружеството на „Независимите художници” за VІІІ Художествена изложба (7-25 май), уредена в новата художествена галерия на Студентски дом, площад Народно събрание. На гърба има стар етикет от участие в художествена изложба, на него картината е озаглавена "Река Струма", а Стефан Георгов е посочен като член на Съюза на българските художници, което ни отпраща след 1953 г. Това не е същият пейзаж, още по-малко е същата картина (която можете да видите тук: http://art.blog.libvar.bg/2015/06/18/stefan-georgov/). Но е очевидно как след 1953 г. конюктурно и доста схематично са "вградени" работниците и електрическите стълбове (надве-натри изрисувани, в сравнение с останалите обекти на платното). Те очевидно са нашественици в замръзналия сън на Струма.
Картината е в отлично състояние - рамкирана и отлична за подарък.
Техника: маслени бои върху платно. Подписана долу дясно. Вероятна датировка след 1953-те г. Р-ри на платното 80/60 см.
Стефан Георгов (1899-1987) е български художник живописец, пейзажис и портретист. Завършва Художествената академия в класа по живопис на Цено Тодоров 1928 г. Работи като преподавател в Перник и София в периода 1932 – 1948 г. Живее и работи в София и Перник (след 1944 г.) Това в голяма степен повлиява на основната тема в неговите картини - миньорската.
Член е на Дружеството на хубоджниците в България, а след 9.IX - на Съюза на българските художници. Първата самостоятелна изложба на Стефан Георгов е през 1924 г. в „Градското казино“ в София с 50 пейзажа предимно от Варна и Перник. През 1936 г. Втората самостоятелна изложба на Георгов е в изложбената зала на ул. „Аксаков“ в София и също има голям успех. От 1931 г. до 1946 г. е учител по рисуване в гимназията в Перник. Представя своя живопис през 1940 -те г. в изложби заедно с художниците проф. Дечко Узунов, Ненко Балкански, Никола Танев, Бенчо Обрешков, Стоян Венев, проф. Илия Петров, Николай Евров. Негови картини има в галерията в Брюш, Локардо, Лондон, Шкодивите заводи /рудници/ в Чехия, каменовъглените заводи в Горни Шлонке в Полша, в художествени галерии и в частни колекции в страната и чужбина. Награден е с орден „Св. св. Кирил и Методий“ II степен през 1969 г.
Георгов членува в дружество на „Независимите художници”, което обединява художници с разнообразно творчество и с високо професионално майсторство. Участва в различни изложби на дружеството. Сирак Скитник отбелязва присъствието му в критическата си статия във в. „Слово” (бр. 1378, 13.01.1927 г.): „Липсата на значителни творби в последните изложби, може би не тъй остро щеше да се чувствува, ако изложителите ни показваха поне непристорената мъка на търсения, искрения изяснен стремеж да се овладее това или онова в живописта и графиката. Тъкмо отсъствието на каквато и да е художествена проблема в работата на повечето наши художници спъва тяхното развитие, прави усилията им случайни, неоправдани и безплодни… Свежи са скиците на Пефев, „Плодовете” на Аврамов и „Козите” на Георгов...”. Картината му „Река Струма” е отпечатана върху поканата на дружеството за VІІІ Художествена изложба (7-25 май), уредена в новата художествена галерия – площад Народно събрание – Студентски дом (източник: ТрансАРТформация - Пространство за изкуство на Регионална библиотека "Пенчо Славейков" – Варна).