Банковите операции, разгледани теоретически и практически
- Автор: Jean-Gustave Courcelle-Seneuil / Жан Гюстав Курсел-Сьоньой
- Издател София, Печатница на П. М. Бъзайтов
- година 1901
- Наличност: Изчерпан
"Банковите операции, разгледани теоретически и практически" (в ориг.: Traité théorique et pratique des opérations de banque) от Jean-Gustave Courcelle-Seneuil (Жан Гюстав Курсел-Сьоньой). София, Печатница на П. М. Бъзайтов - 1901 г.
Книгата е в много добро/отлично състояние - декоративна ръчна подвързия от епохата, с щампован кожен гръб и релефни златни надписи, сигнатура и бележка с молив на титула. Красив екземпляр, подходящ за подарък и колекция. От осмото издание прегледано и допълнено от Andre Liesse (основен ученик на Сьоньой, който доразвива идеите му). Превел А. Даскалов.
"Банковите операции, разгледани теоретически и практически" е основен труд на Жан-Гюстав Курсел-Сьоньой [Jean-Gustave Courcelle-Seneuil], френски икономист, публикуван през 1853 г. Този текст се счита за класически справочник в изучаването на банковите операции през 19 век, съчетаващ строг теоретичен анализ с практически примери . Courcelle-Seneuil изследва функциите на банките, тяхната роля в икономиката и механизмите на различните банкови операции.
Някои ключови точки от книгата:
• Теория на банковите операции: Courcelle-Seneuil анализира задълбочено ролята на банките в икономиката, особено по отношение на създаването на пари и кредит. Той подчертава банката като основен посредник между икономическите агенти, което прави възможно улесняването на транзакциите и насърчаването на инвестициите.
• Видове банкови операции: Авторът разграничава няколко вида банкови операции:
• Депозитни операции: Една от основните функции на банките е да получават депозити от физически лица и фирми.
• Операции по дисконтиране: Обяснява дисконтирането на менителници и търговски ценни книжа като основен инструмент, позволяващ на предприятията бърз достъп до ликвидност.
• Кредитни операции: Courcelle-Seneuil обсъжда краткосрочните и дългосрочните заеми, подчертавайки рисковете, свързани с банковия кредит, и практиките, които трябва да се следват, за да се осигурят стабилни операции.
• Управление на риска: Авторът се фокусира върху рисковете, пред които са изправени банките, по-специално риска от неизпълнение и риска, свързан с лошото управление на ликвидността. Той предлага стратегии за минимизиране на тези рискове, като например изискване на силно обезпечение за заеми.
• Регулиране и надзор: Courcelle-Seneuil препоръчва определена регулация на банките, по-специално чрез наблюдение на резервите и пруденциалните коефициенти, за да се избегнат финансови кризи. Той беше един от първите, които подчертаха значението на стабилността на банковата система за правилното функциониране на икономиката.
• Функция на централните банки: Въпреки че банковата система от онова време не е била така структурирана като днешната, Курсел-Сьоньой е предвидил значението на централен орган, който да контролира емитирането на пари и регулирането на лихвените проценти, което е едно от основните функциите на съвременните централни банки днес.
• Исторически контекст: Работата също така отразява икономическия и банковия контекст на времето, в пълното разрастване на банковите и индустриални дейности в Европа. Индустриалната революция изисква по-сложни механизми за финансиране и Courcelle-Seneuil участва в дебата за значението на банките в този процес.
"Банковите операции, разгледани теоретически и практически" е пионерски текст в областта на банковата икономика, предоставящ ценна гледна точка върху ранното развитие на съвременното банкиране. Идеите на Курсел-Сьоньой, особено относно централната роля на банките в създаването на кредити и тяхното управление на риска, са все още актуални днес.
Тази работа е част от традицията на класическите икономисти, които се стремят да разберат и теоретизират функционирането на променящата се икономика по това време. Courcelle-Seneuil, чрез своя практически и теоретичен подход, допринася значително за развитието на банковата икономика.
Формат 23 х 16 см.
XXII + 756 стр.