Количка
ИЗЧЕРПАНО
Селският лекар / Иван Богоров, 1875. Първо издание. Виена, Българската печатница на Янко С. Ковачев.

Селският лекар / Иван Богоров, 1875. Първо издание. Виена, Българската печатница на Янко С. Ковачев.

  • Автор: Иван Богоров
  • Издател Българската печатница на Янко С. Ковачев, Виена
  • година 1875
  • Наличност: Изчерпан
  • 0.00 лв.

    Безплатна доставка при поръчки над 60.00лв. за България

Книгата е в добро/много добро състояние - декоративна ръчна подвързия от епохата, с щампован кожен гръб и релефни надписи, с лекия недостатък: бледа следа от отдавнашно навлажняване по краищата на някои от последните листове. 

Книгата е налична и може да бъде разгледана на място в книжарницата ни на ул. Иван Вазов 38 в София, след предварителна уговорка.

Подзаглавие: Той показва: 1. Как да си вардим здравето 2. Как да познаваме болестите, та кога са разболеем да са церим с пристойни цяр и лек 3. Как да си гледаме добитакат и кога заболее как да го лекуваме и др.твърди корици

Иван Андреев Богоров (или Богоев) е виден български енциклопедист от Възраждането, създател на първия български вестник "Български орел", почетен член на Българското книжовно дружество Браила-Средец (дн. БАН, 1884). Той е един от най-убедените български пуристи и се бори десетки години срещу навлизането в езика на чуждици, най-вече срещу гърцизмите, както и срещу вливането на множество русизми в оформящия се български книжовен език. Роден е през 1820 година в Карлово във видно местно семейство. Баща му е Андрея Хадживасилев, а майка му Дона е сестра на търговеца Иван Гешов, който се премества в Пловдив и поставя началото на рода Гешови. Богоров учи в родния си град, във Велика народна школа на вселенската патриаршия в Куручешме, Цариград, където са учили Георги Раковски, Алеко Богориди и Сава Доброплодни. На 19 години (1840 – 43) учи в Ришельовския лицей в Одеса, училище и на Найден Геров, Ботьо Петков и Добри Чинтулов. Следва химия в Лайпциг (1845 – 47), завършва медицина в Париж (1855 – 58). Живее в Цариград, Пловдив, Букурещ и др. Учителствува в Стара Загора (1844) и Шумен (1852 – 53). През 1841 г. издава българския герб („царски беляз“) от книгата на Христофор Жефарович. Известно време пътува през Букурещ, Свищов, Търново, Габрово, Изворник и накрая се установява в Ески Заара. Опитва се да убеди българите из тези градове да учат български, а не гръцки. В Ески Заара остава само една година, заради разделението сред учениците, породено от гръцкия учител. По това време написва първата граматика на българския език, която след преместването си в Букурещ отпечатва под името „Първичка българска граматика“ (1844 г.). Заминава за Лайпциг, където издава първия български вестник „Българский орел“ (1846 г. – две години след първото българско списание „Любословие“ на Константин Фотинов). Връща се в Цариград, където 3 години пише в „Цариградски вестник“. След това заминава за Париж, за да учи медицина. Установява се в Пловдив където е лекар и издател на списание „Журнал за наука, занаяти и търговия“. По-късно в Букурещ издава вестник „Народност“ и подготвя „Академичен български речник“. В Цариград сътрудничи на вестник „Турция“. В Пловдив издава Книговище за прочитание и „Селският лекар“. Написва „Упътване за български език“ и „Чисто-българска наковалня за сладкодумство“. По време на Руско-турската война служи като преводач.

266 стр.

Подвързия: кожен гръб

Формат 190/130 мм