Макмафия
- Автор: Миша Глени
- Издател
- година 2008
- Наличност: 1
„Макмафия: Престъпност без граници“ (оригинално заглавие: „McMafia: A Journey Through the Global Criminal Underworld“) е книга на Миша Глени, публикувана през 2008 година. Тя е задълбочено изследване на международната организирана престъпност и глобалните криминални мрежи, които се разпростират извън границите на отделните държави. Глени, журналист с богат опит в отразяването на събитията в Източна Европа, се задълбочава в темата за това как глобализацията е довела до разрастването на международната престъпност, създавайки глобална „подземна“ икономика.
Основна теми и идея на книгата:
• „Макмафия“ разглежда връзката между икономическата глобализация, разпадането на държавни структури и възхода на организираната престъпност в световен мащаб. Миша Глени твърди, че след края на Студената война и с отварянето на пазарите, криминални организации по света са се възползвали от хаоса в държавите с нестабилна икономика и правоприлагане, за да изградят огромни престъпни мрежи. Заглавието „Макмафия“ отразява концепцията за престъпни организации, които действат с корпоративна ефективност, подобна на големите международни компании като McDonald’s.
• Глобализацията и престъпността: Глени подчертава, че глобализацията, която е отворила световните пазари и е позволила свободното движение на стоки, капитали и хора, е създала също и идеални условия за международната престъпност. Книгата разглежда как престъпните организации са се възползвали от новите икономически възможности, за да създадат глобални мрежи, които включват трафик на наркотици, хора, оръжия, както и пране на пари.
• Посткомунистическите държави и възходът на мафията: Миша Глени акцентира върху държавите от бившия Източен блок, които след разпадането на комунизма са изпаднали в икономически хаос и липса на правов ред. Престъпните организации в страни като Русия и България са изиграли важна роля в икономическата трансформация, като са се възползвали от вакуума в държавната власт. В тези страни мафията често се е сраснала с бизнеса и политиката, създавайки мрежи, които действат както в рамките на страната, така и на международно ниво.
• Киберпрестъпност: Глени разглежда и нарастващата заплаха от киберпрестъпността в глобализирания свят, като обяснява как престъпните организации се възползват от интернет и дигиталната икономика, за да разширят дейността си. Киберпрестъпността включва измами, кражба на самоличност, хакерски атаки и други видове цифрови престъпления, които все повече се използват от международните престъпни мрежи.
• Прането на пари: Една от централните теми в книгата е как престъпните организации перат своите приходи от незаконна дейност чрез глобални финансови системи. Глени разкрива как офшорните зони, корумпираните политици и слабите регулации позволяват на тези мрежи да легализират огромни суми пари, като същевременно остават извън обсега на закона.
• Трафик на хора и наркотици: Книгата представя също така мащаба на трафика на наркотици и хора, като Глени обяснява как тези престъпни дейности са организирани и разпространени по целия свят. Авторът показва, че тези мрежи действат с бизнес мислене и използват същите принципи като законните компании – максимизиране на печалбите и минимизиране на рисковете.
Глени използва журналистическия си опит, за да представи внимателно проучени примери и интервюта с хора, замесени в криминални дейности – от мафиоти до полицаи и правителствени служители. Стилът му е ясен и завладяващ, което прави книгата лесна за четене, въпреки сериозната и често обезпокоителна тема. Той също така представя многобройни казуси от различни части на света – от Русия и Балканите до Латинска Америка и Африка, за да покаже мащабите и разнообразието на международната организирана престъпност.
„Макмафия“ става важен текст за разбирането на съвременните престъпни мрежи и техния ефект върху глобалната икономика и общество. Книгата също така вдъхновява създаването на телевизионен сериал със същото име, който адаптира темите за международната престъпност в драматична форма.
„Макмафия“ на Миша Глени е мощен анализ на това как глобализацията е повлияла на развитието на международната организирана престъпност. Със своя остър поглед върху икономическите, политическите и социалните процеси, които позволяват на мафиите да се разрастват, книгата е важен принос към разбирането на съвременния престъпен свят. Тя предлага ценни прозрения както за академици, така и за обикновени читатели, интересуващи се от глобалната престъпност.
Книгата е в много добро състояние - чист и напълно здрав екземпляр с леки следи от четене по ръбовете, видими на снимката.
меки корици
Формат 21 х 14.5 см.
492 стр.