Количка
Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол)

Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол)

  • Автор: Любава Конова
  • Издател Фабер
  • година 2024
  • Наличност: 1
  • 85.00 лв.
  • 75.00 лв.

    Безплатна доставка при поръчки над 60.00лв. за България

Монографията „Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол)“ от Любава Конова представлява задълбочено изследване на 103 рисувани съда от фонда на Националния исторически музей (НИМ), които са били открити при разкопки в некропола на античния град Аполония Понтика, днешен Созопол, през 90-те години на XX век. Книгата има за цел не само да представи самите керамични съдове, но и да ги разгледа в контекста на техните археологически находки, както и в по-широк културно-исторически план.

Основни акценти в книгата:

 • Форми и изображения: В изследването са анализирани керамичните форми и изображенията върху съдовете, които играят важна роля в погребалните ритуали на Аполония Понтика. Символиката на рисунките върху съдовете е разгледана детайлно, като много от тях изобразяват сцени от митологията и култа към божествата като Дионис, Афродита и Ерос. Тези образи имат дълбоко символично значение в ритуалите и вярванията на обществото.

 • Атинско влияние и локална идентичност: Керамичните съдове са създадени в класическа Атина през V–IV век пр. Хр. и имат значителна роля в разпространението на културните и социалните ценности на атинското общество. Изображенията върху тях действат като медийни носители, подобно на театралните представления в Атина, но също така те отразяват и уникалния светоглед на мултикултурната общност в Аполония Понтика, където се преплитат влияния от различни средиземноморски центрове, вътрешна Тракия и тракийските царства.

 • Погребални ритуали и социални практики: Книгата изследва как съдовете са били използвани в погребалните ритуали на Аполония и как тяхната символика е свързана с религиозни вярвания и социални практики. Авторът разглежда многопластовата символика на изображенията и тяхното значение за обществото, което се е формирало на територията на днешния Созопол.

Монографията не само предоставя детайлни археологически и културни анализи, но също така предлага диаграми и таблици, които систематизират данните за съдовете, като състава на глината и археологическите контексти, в които са намерени. Това прави изследването ценен източник за научната общност, докторанти и студенти, изучаващи античността. Макар че е насочена предимно към научната аудитория, книгата е подходящо и за студенти и докторанти, които изучават антична рисувана керамика, елинска колонизация, както и културата и историята на Древна Тракия и Средиземноморието. Книгата би привлякла и широк кръг любители на историята, които искат да обогатят познанията си за древните общества на Балканите. Монографията на Любава Конова представя важен принос към разбирането на археологията и културната история на Аполония Понтика, както и на взаимодействието между различните култури в античния свят.

Книгата е в отлично състояние, нова и фабрично запечатана - Единствен екземпляр, с ВРЕМЕННО НАМАЛЕНА ЦЕНАкоято важи само до изчерпване тиража и не се комбинира с другите отстъпки и намаления на книжарница Алба.

издателство Фабер, 2024 г.

твърди корици

Формат 31 х 22.5 см.

474 стр.